W warszawskim teatrze wystąpiła grupa teatralna z Przemyśla

20 września 2016

14 września na deskach Teatru Kamienica w Warszawie wystąpiła gościnnie Grupa Teatralna „Garderoba” z Przemyśla ze spektaklem opartym na tekstach dziennika Reni Spiegel, młodej przemyślanki, zamordowanej tydzień po skończeniu 18 lat na ulicy getta w Przemyślu w 1942 r.

Renia, uczennica przemyskiej szkoły, jeszcze przed wybuchem II wojny światowej zaczęła pisać pamiętnik, później z niezwykłą dojrzałością opisywała codzienne życie w okupowanym Przemyślu, tragedię ludzi żyjących w getcie. Blisko 700 stron dziennika Reni, ukazujących okres od 1939 do 1942, stanowi wgląd w życie dziewczyny i miasta, jest dowodem i świadectwem wojennych okrucieństw. Dziennik, który jakimś cudem ocalał, trafił do rąk jej młodszej siostry Ariany Bellak, która po wojnie wyemigrowała do Nowego Jorku. W 2014 r. pokazała go pracującemu w USA polskiemu reżyserowi – Tomaszowi Magierskiemu. Dzięki jego inicjatywie w 2015 r. zapiski Reni Spiegel zostały wydane, a na ich podstawie powstał scenariusz przedstawienia autorstwa reżysera.

Przygotowanie spektaklu teatralnego Tomasz Magierski zaproponował Grupie Teatralnej „Garderoba”, działającej w Centrum Kulturalnym w Przemyślu. Grupa pracująca pod kierunkiem reżyser Barbary Płocicy wystawiła go po raz pierwszy w Przemyślu 26 stycznia w ramach przemyskiej części obchodów VIII Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Po tej niezwykle udanej premierze młodych aktorów zaproszono do Warszawy. Spektakl został bardzo dobrze przyjęty przez warszawską publiczność, która występ „Garderoby” nagrodziła długimi, gorącymi brawami. Młodych artystów oklaskiwali m.in. aktorzy: Małgorzata Potocka, Krzysztof Pieczyński, wykładowca Akademii Teatralnej Jan Zdziarski.

W obsadzie spektaklu wystąpili Aleksandra Bernatek (jako Renia), Dominik Buksa, Denis Firat, Eliza Kochanowicz, Jan Kornecki, Hubert Kurek, Zuzanna Szott, Klaudia Wiśniowska. Scenariusz: Tomasz Magierski, reżyseria: Barbara Błocica, muzyka: Wiktor Marut, scenografia: Halina Paszkowska, rekwizyty: Mariusz Inglot, światło i dźwięk: Ireneusz Kolaszko, Jacek Dubiel.