W Przemyślu jest nowa atrakcja historyczna – schron będący reliktem zimnej wojny [galeria zdjęć]

23/05/2016
1771 Views

Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej “X D.O.K.” zaprasza do zwiedzania nowej atrakcji turystycznej Przemyśla – Schronu Kierowania Obroną Cywilną, będącego reliktem zimnej wojny. Dla zwiedzających przygotowano szereg atrakcji, które pozwolą dokładniej zapoznać się z historią tamtych czasów.

Schron Kierowania Obroną Cywilną znajdujący się pod budynkiem Szkoły Podstawowej nr 14 w Przemyślu wybudowany został wraz ze szkołą w 1966 roku podczas słynnej akcji “1000 szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego”. Budowa schronu była następstwem zimnej wojny i zagrożeń jakie ze sobą niosła. Ten schron przeznaczony był, dla tych którzy mieli kierować, ostrzegać, alarmować ludność cywilną w przypadku zagrożenia w szczególności bronią masowego rażenia. Czy takie zagrożenie istniało w tamtych latach ? Jak najbardziej tak. Budowa tego schronu była odpowiedzią na kryzys kubański, który nastąpił w 1962 r., gdzie mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak nie wiele brakowało nam od nuklearnej zagłady – mówi prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej “X D.O.K.” Mirosław Majkowski – Obiekt ten jeszcze do niedawna był ściśle tajnym obiektem, każdy pracownik, który miał wykonać tu jakiekolwiek prace, był wtajemniczony w istnienie tego obiektu był prześwietlany wraz z całą swoją rodziną przez służby bezpieczeństwa. Po jego opuszczeniu, obiekt przez ponad 20 lat ulegał dewastacji. Od lutego br. członkowie “X D.O.K.” prowadzili w nim prace porządkująco – remontowe. Chociaż obiekt już został oddany do zwiedzania, to wciąż będzie doposażany i ulepszany.

Do zwiedzania tych 170 m2 Stowarzyszenie zaprasza nie tylko turystów, ale także dzieci i młodzież ze szkół dla których przygotowano specjalny program zwiedzania – nauki połączonej z czynnym odpoczynkiem. Wizyta w Schronie Kierowania Obroną Cywilną dopasowana została do potrzeb różnych grup wiekowych uczniów – od podstawówki po młodzież szkół ponadgimnazjalnych.

Udostępnienie do zwiedzania Schronu Kierowania Obroną Cywilną stało się możliwe dzięki współpracy „X D.O.K.” z prezydentem Miasta Przemyśla i dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 14 w Przemyślu.

Schron dla zwiedzających czynny jest codziennie od godz. 10 do godz. 18, wejścia o pełnych godzinach ( ostatnie o godz.18 ). Ilość biletów na poszczególne godziny ograniczona. Wstęp : 8 zł bilet normalny i 5 zł bilet ulgowy.

Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. jest organizacją typu non-profit, która swoje cele statutowe realizuje organizując widowiska i rekonstrukcje historyczne, a także wystawy i prelekcje.

Szczegółowe informacje na temat obiektu można znaleźć na stronie www.schron.webfabryka.pl.

Anna Fortuna

Inne wiadomości

Próbował przemycić przez granicę nielegalny towar
Wiadomości
210 views
Wiadomości
210 views

Próbował przemycić przez granicę nielegalny towar

af - 18/01/2019

Obywatel Niemiec próbował przemycić przez granicę alkohol i papierosy. Nielegalny towar przechwycili jednak funkcjonariusze Służby Celno - Skarbowej. 12 stycznia,…

Miało być bezpieczniej, wciąż nie jest
Wiadomości
739 views
Wiadomości
739 views

Miało być bezpieczniej, wciąż nie jest

af - 17/01/2019

Przesunięcie przejścia dla pieszych z ul.św. Jana na ul.Glazera miało poprawić bezpieczeństwo zarówno przechodniów jak i samych kierowców. Tak jednak…

Karnawałowy Koncert na scenie Zamku Kazimierzowskiego [galeria zdjęć]
Wiadomości
271 views
Wiadomości
271 views

Karnawałowy Koncert na scenie Zamku Kazimierzowskiego [galeria zdjęć]

af - 17/01/2019

11 stycznia na scenie Zamku Kazimierzowskiego odbył się Koncert Karnawałowy w wykonaniu Przemyskiego BIG BANDU pod dyrekcją Antoniego Gurana oraz…