W przemyskim Archiwum otwarto wystawę pt. „Skarb Twierdzy Przemyśl i 21 pilotów z Hureczka” [Galeria]

11 września 2016

W przemyskim Archiwum Państwowym otwarto wystawę autorską zbiorów Przemysława Chorążykiewicza „Skarb Twierdzy Przemyśl i 21 pilotów z Hureczka”.

Historia lotniska Przemyśl – Hureczko najważniejszego lotniczego terenu naszego miasta, wymaga pisania całkiem od nowa. Dotychczasowe ustalenia trzeba zweryfikować w świetle badań terenowych, jakie prowadzę od wielu lat za zgodą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Przynoszą one zaskakujące rezultaty, w tym odkrycie fundamentów i podłóg budynków niewidocznych na znanych planach lub odnalezienie małych części samolotów pochodzących być może jeszcze z okresu pionierskiego – mówi autor wystawy Przemysław Chorążykiewicz – Z Hureczkiem i Krównikami powiązany może być skarb Twierdzy Przemyśl – duża ilość złotych monet, które miało etapami ewakuować drogą lotniczą poza oblężone miasto. Prawie nikt nie wie, co się z tym bogactwem stało. Nasze lotnisko to możliwe miejsce jego ukrycia.

Na chwilę obecną skarb Twierdzy Przemyśl to ponad tysiąc przedmiotów jakie udało się znaleźć P. Chorążykiewiczowi na terenie dawnego lotniska. Wszystkie one zostały zidentyfikowane i opisane. Prowadzone tam badania, to tylko wycinek tworzonej przez tego pasjonata od ponad 30 lat bazy danych lotniczych epizodów w południowo – wschodniej Polsce.

Na wystawie w Archiwum, którą przygotowywano przez 2 miesiące zobaczyć można m.in. grosz Zygmunta Starego z 1534 r., łuski z XIX wieku, resztki budynków, rzeczy osobiste i części samolotów z lat około 1910-1944, a także kartki pocztowe, wycinki z prasy, zdjęcia.

Prezentując tą wystawę chciałabym państwu pokazać jakie efekty przynosi pasja poszukiwawcza. Autor ekspozycji Przemysław Chorążykiewicz, to kolekcjoner, hobbysta, a przede wszystkim wielki patriota przemyski, dla którego ważne jest wszystko co dotyczy jego miasta – podczas otwarcia wystawy mówiła dyrektor Arhciwum Państwowego w Przemyślu Anna Nowak – Wystawa ma zaprezentować nie tylko wyniki jego wieloletnich prac badawczych, ale ma też pełnić funkcję edukacyjną.

Lotnisko wojskowe zlokalizowane na obrzeżach Przemyśla powstało w 1913 r. W trakcie I wojny światowej korzystało z niego wojsko austro-węgierskie. W dniu 23 listopada 1914 r. z miejsca tego wykonano pierwszy w historii lot pocztowy, a 9 grudnia tego samego roku dokonano pierwszego „karpackiego” przelotu z Przemyśla do Koszyc na samolocie typu Lohner C. W 1918 r. lotnisko w Hureczku zostało przejęte przez polską załogę. W późniejszym okresie odegrało kluczową rolę w walkach o Lwów i podczas wojny polsko-bolszewickiej. Po wrześniu 1939 r. znalazło się w rosyjskiej strefie, a dwa lata później reaktywowali go Niemcy, urządzając na nim lotnisko wojskowe i prowadząc prace nad jego rozbudową. W 1944 r. ponownie przejęli je sowieci, a od września 1944r. Stacjonowała tam czechosłowacka dywizja. Powstało tam centrum szkoleniowe dla lotników czeskich i słowackich.

W latach późniejszych lotnisko to było wykorzystywane przez aeroklub, lotnictwo sanitarne aż do całkowitego zamknięcia tamtejszej przestrzeni powietrznej dla jakichkolwiek maszyn.

Anna Fortuna

no images were found